Jogging – najbardziej zdrowy sport.

 

Oczywiście z umiarem…. :-).

Bieganie jest najbardziej naturalną formą ruchu dla zdrowia, jest darmowe, nie trzeba żadnych karnetów, opłat, przyrządów a jedynie strój sportowy i…chęci.

Najważniejsze to przełamać się.

Bieganie po pływaniu jest jednym z najbardziej bezpiecznych dla zdrowia sportów.

 

Co prawda biblia nie nakłania do sportu, ale od samego początku Bóg nakazywał ruch.

 

 

(15) Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał. ” Rodzaju 2.

 

Już w ogrodzie Eden człowiek musiał się ruszać uprawiając ogród i doglądając go. Dzisiaj, w XXI wieku żyjemy zamknięci w większości w betonowych pustyniach, jeździmy samochodami i dlatego zapadamy na rozmaite choroby. Naturalnym jest i był ruch, a nie stagnacja, zasiedzenie i bierność.

 

Jakie są zalety biegania?

 

Bieganie poprawia układ krążenia, powodując uregulowanie ciśnienia, dodatkowo działa zbawiennie na wzrost odporności organizmu, daje dobry nastrój i wspomaga w odchudzaniu oraz poprawia stan naszego układu immunologicznego. Około 15-30 minut biega powoduje pocenie się a wraz z nim wydzielania toksyn.

W zdrowym ciele zdrowy duch. To prawda, na stres najlepszym jest właśnie ruch, a bieg konkretnie pozwala zrzucić z siebie złe emocje.

 

Warto mieć na uwadze, że biegać należy z mądrością. To nie znaczy, że mamy biegać z mądrą kobietą :-), choć to wskazane, ale musimy mieć świadomość, że bieganie wzdłuż ruchliwych ulic powoduje wdychanie niezbyt zdrowego powietrza, a wtedy nie będziemy mogli powiedzieć, że sport to zdrowie. Nie biegajmy po asfalcie czy betonie. Szukajmy ścieżek, parków, plaży, lasów do joggingu.

 

Osobiście biegam od około 25 lat z różnymi mniejszymi lub większymi przerwami. Najdłuższy odcinek jaki przebiegłem to 13km. Obecnie jest moda na półmaratony, ale dla chrześcijan nie powinna liczyć się rywalizacja, ale dobro swoje i innych.

Ceniony przeze mnie autor książek chrześcijańskich Jim Hohnberg biega codziennie 5km.

 

Już za dwa miesiące sezon podkoszulkowy :-). Zachęcam więc do zmiany stylu życia na bardziej aktywny.

 

 

autor: Piotras –  Admin.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *