Walka z alkoholizmem.

 

Mamy być aktywni. Kochać znaczy działać. Dlatego jeśli w Twojej rodzinie, czy otoczeniu jest ktoś, kto zmaga się z alkoholizmem, to mam dla Ciebie ciekawą informacje.

Nie zapominam oczywiście o tym, że należy modlić się za taką osobe, ale tym razem chce napisać o tym jak jeszcze można pomóc takiemu człowiekowi.

Powiem o substancji, która potrafi zatrzymać pociąg do alkoholu w dziewieć miesiecy. Ten sposób został potwierdzony badaniami naukowymi, które są bardzo świeże, bo z listopada 2019 roku.

Chodzi o ketamine, której już pierwsze podanie alkoholikowi (wraz z alkoholem) może mu pomóc poradzić sobie z tym nałogiem aż na 9 miesiecy. Działanie tej substancji polega na przerwaniu związku pomiedzy alkoholem, a odczuwaną przyjemnością podczas picia. Wszelkie używki, w tym alkohol, wpływają na tzw. układ nagrody w mózgu, który kontroluje zachowania ludzi. Układ nagrody w mózgu kontroluje zachowania i prowadzi do ich powtarzania. Dlatego tak chetnie wracamy do tego, co dało nam przyjemność, czy ulge. Jest on aktywowany przez jedzenie, picie, seks. Ketamina natomiast używana jest w anastezjologii i psychiatrii. Tak więc znieczula i relaksuje w zależności od dawki. Niestety czasami wracamy do trujących substancji, ponieważ dały nam one przyjemność. Tak samo jest z alkoholem, który potrafi złagodzić poczucie zranienia, ból psychiczny itp. Dlatego tak cieżko porzucić palenie, picie, narkotyki. Jeśli człowiek nie ma dostatecznie silnej woli, motywacji, wsparcia, często jest to dla niego niemożliwe. Nałóg niszczy jego, jego bliskich, rujnuje psychike, zdrowie, a czasami wpedza w długi. Ketamina hamuje układ nagrody.

Ketamina podana w tym samym czasie, co substancja która wywołuje uzależnienie (np. alkohol), poprzez stymulacje ośrodka nagrody, powoduje „utrate pamieci” tego faktu i brak aktywacji układu nagrody. Czyli tak jakby kasujemy pamieć alkoholika na temat tego, że picie sprawia mu przyjemność.

Teraz już wiadomo, dlaczego dawniej potrafiono pomagać osobom uzależnionym od alkoholu, podając im różne zioła. Najwidoczniej zawierały one w sobie ketamine.

Nigdy wcześniej nie słyszałam o tym, że można pomóc w wyjściu z nałogu za pomocą ziół! Niesamowita wiadomość. Zachecam więc do poszukiwań w tym temacie. Ja tak zrobie.

Jedną z takich roślin jest bakopa drobnolistna. W styczniu 2019 roku w badaniu naukowym, przeprowadzonym w Indiach dowiedziono, że bakopa znosi lek wywołany abstynencją alkoholową, ale także samo poszukiwanie alkoholu. Dlatego można wnioskować, że działanie tej rośliny jest analogiczne do ketaminy.

Tutaj jest źródło :

https://www.nature.com/articles/s41467-019-13162-w

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3789217/

O tym sposobie walki z nałogami dowiedziałam się od doktora Marka Skoczylasa, który dzieli się swoją bogatą wiedzą na youtube. Warto skorzystać, póki jest to możliwe.

Musze napisać, że to co podałam wyżej nie jest poradą medyczną.

Zachecam Was jednak do zgłebiania tematu i do działania w miłości by pomóc ludziom uzależnionym.

O bakopie drobnolistnej z wikipedii :

Zastosowanie

Gatunek zawiera saponiny i dlatego jest stosowany w Ajurwedzie przeciw wrzodom, guzom nowotworowym, wodobrzuszu, splenomegalii, stanom zapalnym, trądowi, niedokrwistości, zapalenie żołądka i jelit[13]. Lokalnie był używany jako tonik w celu zwiększenia rozwoju pamięci, poprawy uczenia się i koncentracji. Jest również sprzedawany do akwariów[14].

Badania

Badania wykazały, że Bacopa monnieri to przeciwutleniacz posiadający właściwości neuroprotekcyjne[15]. U zwierząt wykazano wpływ bakopy na zwiększenie ilości komórek i połączeń neuronowych oraz stwierdzono, że hamuje acetylocholinoesterazę, aktywuje przekaźniki cholinowe i zwiększa przepływ krwi w mózgu[16].

Wyniki kilku badań sugerują, że Bacopa monnieri może mieć działanie przeciw chorobom neurodegeneracyjnym[17]. Badania kliniczne na ludziach zakładają pewną liczbę dowodów potwierdzających poprawę pamięci wynikającą z suplementacji bakopy, ale nie ma dowodów potwierdzających wzmocnienie efektów[15][18].

Badania na myszach polegające na podaniu ekstraktu z Bacopa monnieri wykazały u nich zmniejszenie ruchliwości, żywotności i liczby plemników, a także zmiany w ich morfologii. Z kolei doświadczenia na mężczyznach zmniejszały ich płodność, przy czym ich libido pozostało niezmienione. Te zmiany były odwracalne po 56 dniach od daty podania ekstraktu – wówczas parametry płodności wróciły na naturalny poziom[19].

Znalazłam tabletki z bakopą drobnolistną. Kto chce, może zrobić taki zakup i podarować osobie pogrążonej w nałogu. Myśle, że nie trzeba jej mówić nawet, że to na walke z nałogiem.

 

A tutaj informacja ze strony : ziolana.pl

Okazuje się, iż choroba alkoholowa może zostać zahamowana również za sprawą stosowania pewnych rodzajów ziół. Przede wszystkim działają one bowiem uspokajająco, a także wspomagają proces detoksykacji organizmu. Świetnie pod tym względem spisuje się między innymi zioło o tajemniczej nazwie kudzu, nazywane inaczej opornikiem łatkowatym, a także liście czystka. Rozdrażnienie po odstawieniu alkoholu skutecznie złagodzą ponadto takie zioła jak bukwica lekarska, arcydzięgiel, a także ziele dziurawca.

W leczeniu alkoholizmu pomocne mogą okazać się zioła, które po wymieszaniu z alkoholem potrafią skutecznie obrzydzić jego smak. Aby tak się stało, warto zastosować zwłaszcza ziele o nazwie kopytnik pospolity.

Kopytnik na alkoholizm

W leczeniu alkoholizmu coraz częściej stosuje się naturalne zioła, które wbrew pozorom przynoszą bardzo satysfakcjonujące wyniki. Godny uwagi jest przede wszystkim kopytnik pospolity, który wyróżnia się gęstymi i rozległymi liśćmi. Specjalne receptury na bazie kopytnika są w stanie skutecznie obrzydzić smak alkoholu. Warto wspomnieć o tym, że w walce z alkoholizmem można wykorzystać nie tylko kłącza, ale również korzenie. Kuracja kopytnikiem trwa zazwyczaj kilka dni i w chwili obecnej jest to najlepsza alternatywa dla ogólnodostępnych farmaceutyków.

Ziele kopytnika nie tylko wywołuje mdłości już przy samym zapachu alkoholu, ale również doskonale oczyszcza organizm. Alkoholicy mają bardzo często osłabione organizmy, dlatego też usuwanie toksyn odgrywa bardzo ważną rolę podczas kuracji leczniczej. Godne polecenia są przede wszystkim ziela kopytnika w formie sproszkowanej, które można kupić w aptece i specjalistycznych sklepach z ziołami naturalnymi. Kopytnik pospolity to jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków odwykowych, dlatego też warto skorzystać z jego dobrodziejstwa.

Uwaga!

Zioła użyte nieumiejętnie także mogą zaszkodzić! Informacje zawarte na tej stronie stanowią jedynie wskazówki; wszelkie kuracje ziołolecznicze należy uprzednio skonsultować z lekarzem.

Zioła na alkoholizm

  • arcydzięgiel litwor
  • bukwica
  • dziurawiec
  • kopytnik
  • kudzu

Arcydzięgiel litwor na alkoholizm

 

Arcydzięgiel litwor to roślina, która w stanie dzikim występuje przede wszystkim na terenach górzystych i wilgotnych. W Polsce są to głównie rejony Sudetów oraz Karpat.

Roślina ta może osiągać wysokość od 1 do 2,5 metra, ma zielono-fioletową łodygę, liście zebrane w rozetę oraz drobne, zielonkawo-żółte kwiaty wydzielające słodki zapach. Surowcem leczniczym jest korzeń arcydzięgla litworu, który zbiera się w październiku – rok po wysiewie.

Napary czy nalewki z arcydzięgla litworu stosuje się w przypadku dolegliwości pokarmowych, takich jak niestrawność, wzdęcia, brak apetytu czy wrzody żołądka. Jest on także zalecany jaki środek kojący nerwy oraz ułatwiający zasypianie. Z kolei olejek do nacierania łagodzi bóle reumatyczne oraz korzonków, jak również będzie pomocny przy chorobach skóry, takich jak trądzik młodzieńczy czy łuszczyca.

 

Bukwica na alkoholizm

 

Bukwica występuje niemal w całej Europie, Afryce Północnej oraz na obszarach Azji, które cechują się umiarkowanym klimatem. Posiada prostą łodygę, odlegle ulistnioną w postaci karbowanych i sercowatych liści oraz purpurowe kwiaty, zebrane w zbity kłos szczytowy.

Celom leczniczym służą głównie górne części łodygi, przyziemne liście oraz ziele bukwicy. Tworzy się z nich wyciągi, napary, tabletki oraz kompresy.

Zioło stosuje się w biegunkach o różnym stopniu nasilenia, lekkich zatruciach pokarmowych, wzdęciach, bólach brzucha, nieżytach żołądka i jelit. Zewnętrznie stosuje się te roślinę jako okład na czyraki, wrzody i trudno gojące się rany. Uważany jest również także za lek o właściwościach uspakajających. Zalecana jest także przy nerwobólach, stanach lękowych oraz przy zawrotach głowy.

 

Dziurawiec na alkoholizm

Dziurawiec wykazuje niezwykle szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. W Polsce jest on rośliną pospolitą, choć ze względu na duże zainteresowanie tym ziołem, zajęto się również jego uprawą.

Łodyga dziurawca może mieć od 30 nawet do 100 centymetrów wysokości, zioło to ma intensywnie żółte kwiaty, a na jego liściach zauważyć można drobne prześwitujące kropki, w których zgromadzone są olejki eteryczne.

W ziołolecznictwie stosuje się suszone ziele dziurawca, pozyskiwane ze świeżo rozkwitających górnych części łodyg. Najczęściej podawany jest w formie naparu, który stosowany jest w przypadku wystąpienia kamicy moczowej, schorzeń dróg żółciowych oraz żołądka, a także przy stanach depresyjnych i nadmiernego zdenerwowania. Dziurawiec można także stosować zewnętrznie, w postaci wyciągów bądź odwarów, które przyśpieszają gojenie ran, oparzeń czy innych uszkodzeń skóry.

 

Kopytnik na alkoholizm

 

 

Wśród bylin okrywowych szczególnym uznaniem cieszy się kopytnik, który charakteryzuje się rozległymi, gęstymi liśćmi o zimnozielonym kolorze. Wspomnieć należy również o jego pędach osiągających rozmiar dziesięciu centymetrów, a także podziemnym kłączu z niewielkimi korzeniami. Najczęściej pojawia się w lasach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Jednak roślina ta ceniona jest w głównej mierze za właściwości lecznicze. Wspomniane wcześniej kłącze działa moczopędnie oraz wykrztuśne. Bardzo pomaga również podczas zmagania się ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i nerek. Najczęściej stosowany jest w formie naparu. Pomimo wspomagających właściwości kłącza, liście rośliny są trujące i w dużych ilościach mogą wywołać biegunkę oraz wymioty. Należy więc stosować ją z umiarem i w sposób przemyślany.

 

Kudzu na alkoholizm

 

Nadużywanie alkoholu i nikotyny to nałogi, które bardzo trudno zwalczyć. Jednak z pomocą przychodzi nam medycyna naturalna i opornik łatkowaty (kudzu), który już w czasach starożytnych wykorzystywany był w Chinach do leczenia migreny, alergii, biegunek, nadciśnienia tętniczego, grypy, gorączki, niewydolności naczyń wieńcowych oraz choroby alkoholowej i uzależnienia od nikotyny.

Naturalnie występuje w Azji południowo-wschodniej, a także w Japonii oraz wyspach Oceanii, zawleczony został także do innych krajów, stając się tam inwazyjnym chwastem wypierającym rodzimą roślinność. Posiada on pnącza o drewnianej łodydze. Jego purpurowe kwiaty zebrane są w grona o długości 30 cm.

Surowiec zielarski stanowią wysuszone korzenie, rzadziej kwiaty. Występuje pod postacią tabletek, naparu oraz sproszkowanego korzenia. Młode liście kudzu mogą być również spożywane w formie sałatki. Oprócz wyżej wymienionych zastosowań zioło to eliminuje bóle oraz sztywność karku i ramion. Odtruwa organizm, przyspiesza przepływ krwi. Jest też składnikiem skutecznych preparatów pomocnych w rzuceniu palenia, takich jak Nicorix. Polecany jest również osobom, które cierpią na zawroty głowy.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji zielarskiej, skonsultuj się z lekarzem!

 

Od siebie dodam, aby skonsultować się z Bogiem zanim postanowimy komuś sprezentować jakieś ziółka czy tabletki. Ja już to zrobiłam i mam nadzieje, że to pomoże.

Chwała Bogu za tak wielkie bogactwo roślin leczniczych.

 

autor: Agad.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *